Świat wówczas dopiero będzie szczęśliwy,
gdy wszyscy ludzie mieć będą dusze artystów…
August Rodin
Nazwa Klubu wskazuje, iż jego główna działalność skierowana jest na intelektualną, artystyczną i społeczną aktywizację dziecka.
Uczestnicy zajęć mają zagwarantowany alternatywy sposób spędzenia czasu wolego, rozwój zainteresowań, umiejętności i wiedzy, pomoc w nauce, możliwość prezentowania swoich osiągnięć publicznie, a także atmosferę bezpieczeństwa i zaufania w grupie.
W zajęciach „Promyczka” uczestniczą dzieci w wieku 6 – 13 lat, kierowane do Klubu przez pedagogów szkolnych. Członkami Klub „Promyk” jest natomiast młodzież gimnazjalna i uczniowieszkół średnich.
Z Klubem współpracują wolontariusze „Zielonego Parasola”, którzy pomagają dzieciom w pokonywaniu trudności szkolnych, udzielając im korepetycji oraz angażują się w różne przedsięwzięcia: kiermasze, przedstawienia, wycieczki. Wolontariuszami są głównie studenci i licealiści. Do Wolontariatu zapraszamy również osoby, które ukończyły 16 lat i zdecydowane są na pomoc dzieciom w nauce.
Klub Rozwijania Aktywności Dziecięcej „Promyczek” i „Promyk” oraz Wolontariat „Zielony Parasol” od wielu lat współpracuje z uczniami i nauczycielami VIII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy oraz ze Stowarzyszeniem SympatykówMedyka i Ósemki. Młodzież z VIII LO z godnym podziwu entuzjazmem angażuje się w pracę wolontariatu oraz realizuje cykliczną akcję „Listy do Świętego Mikołaja”. Polega ona na spełnianiu dziecięcych marzeń zawartych w listach pisanych do Świętego Mikołaja. Akcję kończy wspólna impreza połączona z kolędowaniem i wręczaniem prezentów. Za wieloletnią współpracę i nieustanną gotowość do niesienia pomocy serdecznie dziękujemy wspaniałej ekipie z VIII LO, a szczególnie Pani Katarzynie Cegielskiej, która inspiruje młodzież do tego typu przedsięwzięć.
Praca z dziećmi zmierza w wielu kierunkach, szczególny nacisk kładzie się jednak na kształtowanie osobowości i wspieranie ich rozwoju. Oto kilka przykładowych form zajęć: Spektakle muzyczne: „Mały Książę” (2006 r.), "Kłopoty wróżki Pelagii” (2007 r.), „Calineczka” (2008r.), Dziewczynka z zapałkami” (2008 r.), przedstawienie „Pokój do wynajęcia” (2009 r.), „Brzydkie kaczątko” (2011 r.).
Zajęcia zabawowe, arteterapeutyczne, wycieczki, organizacja wypoczynku. Kolonie profilaktyczno-terapeutyczne w Łebie (2003 r.), obóz w Krówce Leśnej (2005 r.), obóz w Sokole Kuźnicy (2006 r.), wycieczki do Solca Kujawskiego (2008 r., 2011 r.), Obozy w Myślęcinku (2009 r., 2010 r.), Wycieczka do Gdańska i Sopotu (2010 r.), Wycieczka do Torunia (9 X 2011 r.).
Projekty edukacyjno-artystyczne:
Dział Sztuki Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy aktualizacja: 10-01-2014